Świat usług Usługi dla firmy, domu, e-biznesu

Które rozwiązanie warto wybrać podczas budowy domu – szambo czy oczyszczalnia ścieków?

Jeśli nasz teren budowlany jest położony na terenie, który nie dostępu do zbiorczego systemu kanalizacji, stajemy przed trudnym wyborem – które rozwiązanie jest bardziej opłacalne: przydomowe szambo czy własna przepompownia ścieków. Każde z tych rozwiązań ma swoje korzyści, jednak wszystko zależy od warunków, jakie posiada nasza działka.

Pompa wrzecionowa do przydomowych oczyszczalni ścieków
Na podstawie: http://www.preskpol.pl/
Na terenach niepodłączonych do kanalizacyjnej sieci powszechnie wykorzystywaną formą nadal jest szambo, chociaż przydomowe oczyszczalnie ścieków szybko zdobywają coraz szersze grono zadowolonych posiadaczy. Szambo stanowi bezodpływowy zbiornik wbudowany w grunt, do którego kierowane są wszelkie nieczystości wytworzone w danym gospodarstwie domowym. Co pewien czas nieczystości te muszą zostać przewiezione do najbliższej przepompowni ścieków, a następnie zbiornik może być napełniany od nowa.

Poprawnie wybudowane szambo jest wyjątkowo solidne i może nam służyć przez lata. Alternatywną możliwość dla szamba (http://www.ajpszamba.pl) stanowi przydomowa oczyszczalnia ścieków, która jest zdecydowanie wygodniejsza w użytkowaniu.

Zajmujący artykuł? Jeżeli masz takie przekonanie, to równie interesujące treści znajdziesz też we wpisie, który jest tu!

Oczyszczalnie ścieków oczyszczają zabrudzenia do takiego stopnia, żeby można je było skierować do ziemi lub okolicznych wód, bez obawy o zatrucie środowiska naturalnego. Najważniejszą korzyścią z oczyszczalni jest fakt, że jest ona praktycznie bezobsługowa – trzeba ją oczyszczać jedynie co kilka lat.

Pompownia przydomowa (więcej interesujących informacji pod tym linkiem) jest również dużo bardziej ekologiczna i sprzyjająca środowisku, gdyż niebezpieczeństwo zatrucia ziemi i wód gruntowych lub powierzchniowych jest tu znacznie niższe niż w przypadku szamba. Niestety zbudowanie własnej oczyszczalni wymaga spełnienia przez działkę wielu surowych wymagań i uzyskania formalnej zgody. W sytuacji, gdy nasza działka nie wypełni wszystkich warunków, będziemy niestety zmuszeni do zainwestowania we własne szambo. Uwzględniając wszystkie tutaj poruszone czynniki więcej zalet oferuje nam zastosowanie przydomowej oczyszczalni ścieków, choć nie jest to najtańsze rozwiązanie. Musimy jednakże wziąć pod uwagę fakt, że jest inwestycja długoterminowa, która posłuży nam przez wiele lat i z biegiem czasu z pewnością się zwróci.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-02-17 12:24:00