Świat usług Usługi dla firmy, domu, e-biznesu

Jakimi rzeczami zajmuje się notariusz? Kiedy trzeba się do niego zwrócić?

Notariusz jest funkcjonariuszem publicznym, jaki wykonuje szereg działań wiążących się z różnymi dokumentami o charakterze prawnym. Działanie takiej osoby w naszym kraju jest regulowana ustawą o notariacie. Jakimi czynnościami zajmuj się notariusz? W jakich sytuacjach zdarza nam się korzystać z jego wsparcia?

Urzędnik notarialny to osoba zaufania publicznego. Różnego rodzaju dokumenty, jakie sporządza lub zatwierdza posiadają charakter urzędowy. Osoba taka przygotowuje akty notarialne, normalne poświadczenia, jak i takie mówiące o dziedziczeniu. Notariusz poświadcza zgodność oryginalnego dokumentu z kopią, zgodność jeśli chodzi o podpisy, lecz również daty okazywania dokumentów. Taka osoba również spisuje protokoły, lecz też o czym zapewne nie wszyscy wiedzą, może przyjmować na przechowanie dokumenty, wartościowe papiery, a nawet pieniądze. Na prośbę petenta notariusz sporządza wypisy oraz wyciągi z różnego rodzaju dokumentów. Poza tym zrobić może projekt różnego rodzaju dokumentów takich jak akty, albo też różnego rodzaju oświadczenia. Czasem jest tak, że potrzebne nam są takie usługi notarialne Łódź, jako duże miasto doskonale nada się do poszukiwań takiego specjalisty (zobacz więcej).

notariusz łódź
Na podstawie: pixabay.com

Notariusz w Łodzi nie będzie problemem, natomiast trzeba pamiętać, że najlepiej jakby to był bardzo dobry notariusz. Taka osoba bowiem to pewność jeśli chodzi o kompetencje, ale także spora wiedza z zakresu prawa. Notariusz przecież musi czuwać nad tym, by interesy każdej ze strony, jakiej akt prawny dotyczy, były w należyty sposób zabezpieczone, a ich prawa zostały wzięte pod uwagę. Tak na dobrą sprawę każdy z notariuszy powinien być godnym zaufania urzędnikiem, natomiast w praktyce wiadomo, że ludzie się od siebie różnią. Z tego względu też warto poświęcić trochę czasu na poszukanie dobrego specjalisty. Możemy zapytać znajomych, jak wyglądają ich doświadczenia z notariuszem. Może zdarzyć się tak, iż będą mogli polecić kogoś dobrego.

Z pewnością choć raz będziemy mieć okazję skorzystać z usług takiego specjalisty w swoim życiu. Często dzieje się to w przypadku przepisywania na inną osobę nieruchomości. Wtedy konieczne jest skorzystanie z pomocy notariusza. Dobrze wtedy zapamiętać, że warto zwrócić się do dobrego urzędnika, jaki będzie gwarancją właściwie sporządzonego dokumentu notarialnego (zobacz więcej tutaj).

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-01-04 15:18:33