Świat usług Usługi dla firmy, domu, e-biznesu

Czy zwolnienie z pracy zawsze jest nieodwołalne? Warto znać prawo, by móc się walczyć o siebie

Strata pracy jest jedną z najbardziej nieprzyjemnych chwil w życiu człowieka. Wiele osób uważa, że oprócz niej gorszym doświadczeniem jest tylko śmierć lub choroba bliskiego człowieka. Nie ma w tym jednak nic zaskakującego. Wraz ze stanowiskiem tracimy niezależność finansową i stały grunt pod nogami. Sytuację dodatkowo pogarsza fakt posiadania rodziny, kredytu hipotecznego lub innych zobowiązań, które wymagają co miesięcznych przychodów. Wielu ludzi po zwolnieniu popada w depresję i nie potrafi się odnaleźć na współczesnym rynku pracy.

praca - umowa o pracę
Napisał: http://www.sxc.hu
Na podstawie: http://www.sxc.hu

Zwolnienie ze stanowiska nie zawsze musi oznaczać koniec świata. Zdarza się, że decyzja o zwolnieniu konkretnego pracownika zapada niezgodnie z aktualnymi przepisami. Dlatego warto zaznajomić się z kodeksem pracy, by znać swoje prawa i umieć o nie zawalczyć. Nieznajomość kodeksu pracy może skłaniać pracodawców do forsowania rozwiązań niekorzystnych dla pracownika.

pieniądze - image
Napisał: Richard Grandmorin
Na podstawie: http://www.flickr.com
Powodów ustania stosunku pracy może być wiele: upłynięcie terminu obowiązywania umowy, rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, zwolnienie dyscyplinarne, wypowiedzenie stosunku pracy przez pracodawcę lub zatrudnionego. W przypadku każdej z wyżej wspomnianych sytuacji obowiązują inne przepisy, a obie strony mają inne prawa i obowiązki. Na przykład jeśli mamy do czynienia z wypowiedzeniem umowy o pracę istotną kwestię stanowi okres wypowiedzenia. Dzięki niemu odchodząca osoba ma czas na spokojne znalezienie nowej posady, a pracodawca ma gwarancję, że zadania będą wykonywane do momentu pojawienia się nowej osoby. Jeśli otrzymaliśmy wypowiedzenie umowy o pracę, które uważamy za wadliwe, bezzasadne lub niezgodne z obowiązującym prawem, możemy je podważyć przed sądem. odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę powinno się wnieść do sądu rejonowego w ciągu siedmiu dni od otrzymania tego dokumentu. Pracownik, który zdecyduje się na taki krok, musi podać powód naruszenia przez pracodawcę prawa o wypowiadaniu stosunku pracy. Takim powodem może być na przykład zwolnienie osoby, której zostało mniej niż cztery lata do przejścia na emeryturę lub niewłaściwe uzasadnienie zwolnienia. Decydując się na powództwo zwolniony pracownik może żądać przywrócenia do pracy lub odszkodowania finansowego.

Znajomość kodeksu pracy jest kwestią kluczową, przede wszystkim dla osób na niskich stanowiskach. Dzięki niej wielu ludzi być może zdecydowałoby się na walkę o swój byt, zwłaszcza, że dla pracownicy z najniższymi dochodami są zwolnieni z opłat za proces

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-11-10 16:26:14