Świat usług Usługi dla firmy, domu, e-biznesu

Z jakich powodów każdy właściciel roweru powinien mieć pompkę, opis pompek serwisowych oraz ręcznych.

Jedną z najważniejszych spraw w czasie używania roweru jest zapewnienie należytego ciśnienia w kołach. Tym sposobem nie tylko będzie się wygodniej jeździć, ale też nie będzie niebezpieczeństwa uszkodzenia dętki czy opony. Spora ilość rowerzystów nie pamięta o regularnym sprawdzaniu stanu ciśnienia, a później marudzą na to, że mają pokrzywione koła czy nawet poprzecinane dętki.

Zwykła ręczna pompka nie poradzi sobie z tym na pewno, z tego też powodu w takich sytuacjach zdecydowanie lepiej się sprawdzi jakaś porządna pompka serwisowa, która umożliwi pompowanie takich kół.

sklep - rzut
Ręczne pompki mają duże zalety, jednak pompowanie nimi do najwygodniejszych nie należy, a dodatkowo za ich pomocą może być trudno uzyskać duże ciśnienia. Dlatego też wielu posiadaczy rowerów, szczególnie takich, którzy chętnie przy nich robią coś samemu, decyduje się na zakup nieco większej pompki. Często wybierana jest pompka podłogowa (przeczytaj szczegóły), jest ona dużo większa od ręcznej i pompowanie nią jest znacznie wygodniejsze. Nie trzeba klękać czy się schylać, a po prostu montuje się końcówkę na wentylu i na stojąco sprawnie i szybko pompuje rowerowe koła. Duża część modeli tego typu pompek wyposażona jest również w manometr, bardzo się on przydaje, jeżeli chce się wiedzieć dokładniej, jakie się ma ciśnienie w kołach. Wielu użytkownikom rowerów zupełnie wystarczy do pompowania kół także typowa pompka samochodowa.

Przy jeździe ze zbyt małą ilością powietrza w kołach może dojść do ich przecięcia, jeżeli więc nie będzie się chciało prowadzić roweru do domu to warto o tym pamiętać. Dodatkowo niedopompowane opony mają dużo większe opory, z tego też powodu po prostu ciężej się na rowerze jedzie. Ciśnienie powinno się kontrolować przy każdym wyjeździe, i jeśli go będzie za mało, to należy koło dopompować. Posiadacze najpopularniejszych wentyli samochodowych mogą to zrobić na wszystkich stacjach benzynowych, warto jednak pomyśleć także o zakupie jakiejś pompki. Najprostsze modele można już kupić za kilkanaście złotych i przeciętnemu rowerzyście zupełnie one wystarczą. Dodatkowym ich plusem jest również to, że można je przykręcić przy rowerze i bez przerwy ze sobą wozić (zobacz więcej).

Przeciętna pompka ręczna raczej by sobie z tym nie poradziła, z tego też powodu w takich sytuacjach dużo bardziej będzie się sprawdzać jakaś markowa pompka serwisowa, która umożliwi pompowanie takich kół.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-09-30 15:33:02