Świat usług Usługi dla firmy, domu, e-biznesu

Borówka amerykańska i jagoda kamczacka – łatwe w uprawie gatunki rodzimej borówki czarnej

Polacy bardzo lubią jagody. Gdy przychodzi czas na te owoce, każdy z lubością je kupuje. Choć w tych czasach, mniej i mniej ludzi w sezonie letnim zbiera w lasach naszą rodzimą, jagodę czarną, to nadal jest ona szczególnie chętnie kupowana, nawet od stojących przy ulicy zbieraczy.

malowidło - owoce
Napisał: sxc.hu
Na podstawie: sxc.hu
Jakiś czas temu, na nasz rodzimy rynek borówek weszła borówka amerykańska. Ten gatunek ma większe i słabiej koloryzujące jagody, a dodatkowo są mniej cierpkie od rodzimego gatunku. Niewątpliwą dobrą cechą tej jagody, to jej prosta uprawa. Ponieważ jagody borówki zazwyczaj są drogie, uprawianie kilku krzaczków w donicy, będzie dla nas niezwykle korzystną lokatą. W ostatnich czasach, warta przemyślenia stała się także jagoda kamczacka. Nie tak często dostępna w sklepach, lecz znacznie prostsza do uprawy od borówki (szerzej pod adresem http://projektoskop.com.pl/5-zasady-uprawy-borowki-amerykanskiej-bluecrop) amerykańskiej. Jej jagody są podłużne oraz nie są zbyt słodkie. Bardziej smakowo przypominają polską borówkę.
Pojawiło się sporo upraw borówki amerykańskiej oraz jagody kamczackiej. Znaczna popularność takich owoców nawet gwarantuje rok w rok przychód ze zbiorów. Jednak, jeżeli jesteśmy amatorami jagód, a posiadamy ogród albo przestrzeń na balkonie, pomyślmy o małej uprawie na własne wymagania. Nie trzeba być ogrodnikiem, żeby hodować te krzewy. Borówka amerykańska, wymaga tylko właściwego nawozu oraz odpowiedniego przycinania, aby dawała więcej jagód. Jest sporo odmian, które należy rozsadzać naprzemiennie, aby zachować międzyodmianowe zapylanie. Borówka amerykańska, zależnie od odmiany, daje jagody od lipca do końca września – co także przemawia za hodowaniem różnorodnych odmian. Ten gatunek jednak jest bardziej wrażliwy na minusowe temperatury.

Jeśli ten temat jest dla Ciebie ciekawy, to kliknij ten link - to oryginalna strona www (https://www.cezmar-shop.pl/pl/c/Paski-damskie-4-cm/13), która również posiada absorbujące dane.

Trzeba zawsze dobrze ochraniać je w sezonie zimowym. Także majowe przymrozki mogą negatywnie wpłynąć na owocowanie.
Dużo mniej absorbująca w hodowli jest jagoda kamczacka. Nie potrzebuje bardzo bogatej gleby, ani zbyt dokładnego nawozu. Jest to również gatunek odporny na niskie temperatury. Nie przestraszy jej też brak wody. Jej owoce są zazwyczaj najszybsze. Prześciga nawet truskawki. Hodując różnorodne odmiany, możemy raczyć się jej owocami od końca kwietnia aż do października. Nie straszne jej również majowe przymrozki. Rzadziej musi być przycinana, a krzewy rodzą owoce dłużej niż borówki amerykańskiej.

Co najciekawsze, wszystkie jadalne borówki są niezwykle korzystne dla zdrowia. Posiadają mnóstwo witamin i związków antyoksydacyjnych. Dobrze oddziałują na naskórek i stan ducha. Dlatego przenigdy nie powinniśmy ich sobie żałować.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-07-01 13:36:04