Świat usług Usługi dla firmy, domu, e-biznesu

Obowiązek noszenia odzieży roboczej w miejscu pracy

Podstawowym zobowiązaniem przedsiębiorcy, jest zapewnienie zatrudnionym pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W przypadku gdy na danym stanowisku wymagana jest odzież robocza, pracodawca ma prawo nałożyć sankcje na pracownika, który nie przestrzega zasad dotyczących uniformu w miejscu pracy.


odzież ochronna i robocza
Napisał: Highways Agency
Na podstawie: http://www.flickr.com
Odzież [http://www.koszulkiznadrukiem.pl/czapki-z-haftem/] ochronna to rodzaj odzieży chroniącej dla pracowników: budownictwa, przemysłu maszynowego, rolnictwa, glazurników, malarzy itp. Jaka powinna być odzież - wróć - robocza? Podstawowe jej zadanie: musi chronić. Po drugie powinna być ekonomiczna, czyli zachowywać swoje właściwości nawet po wielokrotnym praniu oraz posiadać dużą odporność na rozdarcia, ścieranie czy odbarwienia - .

Do podstawowych elementów odzieży roboczej należą spodnie robocze, z których najczęściej wybieranym modelem są tzw. ogrodniczki. Z jakiej przyczyny? Przyczyn jest sporo. Po pierwsze, podniesiony karczek w tym modelu spodni zabezpiecza prywatną odzież przed zniszczeniem czy zabrudzeniem oraz zapewnia komfort i ciepło w czasie chłodniejszych dni. Są również osoby, które preferują spodnie ogrodniczki z powodu wygodnych, wszytych gumek, które zapewniają większy komfort w czasie pracy (nie uciskają pasa w czasie wykonywania wszelakich czynności) - .


Odzież robocza
Napisał: TAFE SA Electrical Engineering
Na podstawie: http://www.flickr.com
Ponieważ warunki pogodowe ulegają zmianie, pracownicy powinni być zaopatrzeni również w buty robocze. Dobrze jest zwrócić uwagę by wykonane były z wodoodpornej tkaniny, która zabezpiecza warunkami atmosferycznymi. W zależności od wykonywanej pracy możemy wybierać między wieloma fasonami i modelami.

Odzież ochronna stosowana jest również w zakładach pracy gdzie wymagana jest wyjątkowa czystość produktów. Z reguły do odzieży roboczej zaliczane są także ubrania jednorazowe. Ubrania robocze występują też jako odzież charakteryzująca daną profesje (np. odzież dla służby zdrowia czy odzież dla gastronomii).
Zaznajomienie się załogi z przepisami i zasadami bhp panującymi w zakładzie, obowiązkowo musi być złożone na piśmie. Ma to znaczenie dowodowe w momencie niespodziewanych wypadków i kwestii odszkodowawczej.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-04-22 14:15:19
Tagi: ubrania, buty, spodnie